Hoppa till sidans innehåll

Resultat Pingisiaden och DM

22 NOV 2021 21:34
Den 13 november gick Pingisiaden och DM av stapeln i Södervärnshallen.
  • Skapad: 22 NOV 2021 21:34

Resultat DM och Pingisiaden 13 november i Södervärnshallen

Herrdubbel

  1. Lundberg Nisse/Mattsson Johan, Visby IF Gute BTK
  2. Andersson Bo/Daun Erik, Visby IF Gute BTK
  3. Folke Jörgen/Föll Johan, Fårösunds GOIK
  4. Boman Mikael/Jansson Roland, Fårösunds GOIK

Final : Lundberg N/Mattsson J - Andersson B/Daun E 11-2, 11-5, 11-6

Semi : Lundberg N/Mattsson J - Folke J/Föll J 11-3, 11-3, 11-6

Semi : Andersson B/Daun E - Boman M/Jansson R 6-11, 11-5, 11-9, 11-7

 

Herrdubbel 40

  1. Johansson Stefan/Sjöström Rickard, IFK Visby
  2. Nolmark Henrik/Paulsson Stefan, Visby IF Gute BTK
  3. Andersson Håkan/Bohman Niclas, Klintehamns IK
  4. Weström Börje/Ogestad Mikael, IFK Visby

Final Johansson : S/Sjöström R - Nolmark H/Paulsson S 12-10, 11-9, 11-7

Semi Johansson : S/Sjöström R - Andersson H/Bohman N 11-6, 11-8, 7-11, 11-6

Semi Nolmark : H/Paulsson S - Weström B/Ogestad M 11-5, 11-6, 11-7

 

Herrjunior 18

  1. Öberg Sebastian, IFK Visby
  2. Dahlberg Albin, Levide IF
  3. Jansson Sakarias, IFK Visby
  4. Kundler Rafael, IFK Visby

Final : Öberg Sebastian - Dahlberg Albin 6-11, 11-8, 11-7, 11-3

Semi : Öberg Sebastian - Jansson Sakarias 11-6, 11-8, 11-4

Semi : Dahlberg Albin - Kundler Rafael 9-11, 11-5, 11-8, 9-11, 11-8

 

Herrjunior 20

  1. Dahlberg Albin, Levide IF
  2. Öberg Sebastian, IFK Visby
  3. Holmström Albin, IFK Visby
  4. Kundler Rafael, IFK Visby

Final : Dahlberg Albin - Öberg Sebastian 11-6, 11-9, 12-10

Semi : Dahlberg Albin - Holmström Albin 11-5, 11-7, 11-9

Semi : Öberg Sebastian - Kundler Rafael 17-15, 11-5, 9-11, 11-13, 11-7

 

Herrsingel

  1. Lundberg Nisse, Visby IF Gute BTK
  2. Mattsson Johan, Visby IF Gute BTK
  3. Johansson Stefan, IFK Visby
  4. Viberg Jeff, IFK Visby
  5. Dalby Jonas, IFK Visby
  6. Jansson Roland, Fårösunds GOIK
  7. Wahlgren Johannes, Klintehamns IK
  8. Andersson Bo, Visby IF Gute BTK

Final : Lundberg Nisse - Mattsson Johan 11-9, 11-4, 11-5, 11-9

Semi : Lundberg Nisse - Johansson Stefan 11-6, 8-11, 11-4, 11-5, 11-2

Semi : Mattsson Johan - Viberg Jeff 11-2, 11-9, 11-5, 11-3

Kvart : Lundberg Nisse - Dalby Jonas 11-7, 11-7, 11-6, 13-11

Kvart : Mattsson Johan - Jansson Roland 11-6, 11-6, 11-5, 11-2

Kvart : Johansson Stefan - Wahlgren Johannes 11-7, 14-12, 11-5, 13-11

Kvart : Viberg Jeff - Andersson Bo 9-11, 8-11, 11-7, 13-11, 11-7, 6-11, 11-8

 

Herrsingel 50

  1. Nolmark Henrik, Visby IF Gute BTK
  2. Johansson Stefan, IFK Visby
  3. Weström Börje, IFK Visby
  4. Sjöström Rickard, IFK Visby

Final : Nolmark Henrik - Johansson Stefan 16-14, 5-11, 11-6, 11-7

Semi : Nolmark Henrik - Weström Börje 12-10, 11-9, 11-3

Semi : Johansson Stefan - Sjöström Rickard 10-12, 11-8, 4-11, 11-9, 11-9

 

Pingisiaden Pojkar

  1. Öberg Leo, IFK Visby
  2. Jansson Johannes, IFK Visby
  3. Edlund Elton / Caroline, IFK Visby
  4. Ylipää Arvid, Visby IF Gute BTK

Final : Öberg Leo - Jansson Johannes 11-5, 13-11, 11-7

Semi : Öberg Leo - Edlund Elton / Caroline 11-8, 11-6, 9-11, 11-5

Semi : Jansson Johannes - Ylipää Arvid 11-2, 11-5, 11-3

 

Pingisiaden Pojkar B

  1. Glasner Oskar, Visby IF Gute BTK
  2. Jakobsson Elton, IFK Visby
  3. Lindahl Oscar, IFK Visby

Final : Glasner Oskar - Jakobsson Elton 11-1, 11-3, 11-4

Semi : Glasner Oskar - Lindahl Oscar 10-12, 7-11, 11-6, 11-9, 12-10

 

Pojkar 14

  1. Dahlbom Gusten, Visby IF Gute BTK
  2. Öberg Leo, IFK Visby
  3. Holmström Albin, IFK Visby
  4. Jansson Johannes, IFK Visby
  5. Boman David, Fårösunds GOIK
  6. Edlund Elton / Caroline, IFK Visby

Final : Dahlbom Gusten - Öberg Leo 5-11, 11-8, 7-11, 14-12, 11-8

Semi : Dahlbom Gusten - Holmström Albin 16-14, 11-8, 11-1

Semi : Öberg Leo - Jansson Johannes 11-2, 11-9, 11-7

Kvart : Holmström Albin - Boman David 11-9, 11-4, 11-6

Kvart : Jansson Johannes - Edlund Elton / Caroline 8-11, 11-5, 11-2, 11-7

 

 

 

Herrsingel 40

  1. Dalby Jonas, IFK Visby
  2. Rosén Markus, IFK Visby
  3. Ogestad Mikael, IFK Visby

4.. Boman Mikael, Fårösunds GOIK

  1. Föll Johan, Fårösunds GOIK

 

Pingisiaden Flickor

  1. Norberg Vindela, Visby IF Gute BTK
  2. Dahlbom Julie, Visby IF Gute BTK
  3. Holm Sjöström Ylva, Visby IF Gute BTK
Skribent: Torsten Hökby
E-post: Adressen Gömd

GEAB Gotlands Energi

BostadÖliv Fastighetsmäklare

Kränku

www.sydsport.com

ICA Torgkassen Visby

Visby Screen 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

besöksräknare
räknare

Postadress:
Visby IF Gute BTK - Bordtennis
c/o Henrik Nolmark, Vårdklockegatan 13
62157 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: henrik.nolmark@nodeo...

Se all info